کنکوری-جزوات-سوالات-دفترچه کنکور-کلاس کن

23نکته مهم انتخاب رشته سراسری

نکته 1:ایـن انتخاب مهم ترین انتخاب زندگیتان است. اول از همه باید بدانید که از زندگی چه  می خواهید ؟ مهم تر این که به خودمان و اطرافیانمان دروغ نگوییم . چون ما برای خودمان زندگی می کنیم. دلیلی ندارد وقتی عشق ادبیات داریم به خاطر خوشایند دیگران و حرف مردم ، رشته دیگری را انتخاب کنیم و از طرف دیگر این قدر عشقی فکر کنیم که با صرف علاقه ، رشته ای بزنیم که بعد از سال ها جان کندن و گرفتن مدرک ، دو تا کفش آهنی لازم باشد تا برای پیدا کردن یک کار آبرومند ، بالا و پایین شهر را زیر و رو کنید. دقت کنید ، پول هم ، یکی از فاکتورها برای انتخاب رشته است. باید بتوان با مدرک دانشگاهی کار کرد و یک زندگی را چرخاند.

نکته 2:هر فردی که با کم ترین حد دانش علمی می تواند این برگه سفید کذایی انتخاب رشته را بردارد و از اول تا آخرش را پر کند و بالاخره یک رشته ای در یک جایی قبول شود. همه دعوا بر سر این است که کجا و چه رشته ای ؟ آیا با این رتبه چند رقمی و یا خوبی که آورده ام قبول می شوم؟

دقت کنید : در دانشگاه سراسری ملاک انتخاب رشته رتبه آخرین فرد قبولی است نه تراز. دقت داشته باشید که رتبه در سهیمه مهم است و بعد از آن رتبه در زیر گروه.

نکته 3:به عوامل موثر بر انتخاب رشته خوب دقت کنید : 1- علاقه ، 2 توانایی ، 3- اشتغال ( بازار کار) ، 4- ادامه تحصیل ، 5- شرایط زندگی.

نکته 4:والدین عزیز ، دانش آموزان در این روزها می پرسند : فردی با رتبه من ( با رتبه فرزند من ) در آزمون سال گذشته در چه رشته قبول شده است ؛ و یا من با این رتبه شانس قبولی در فلان رشته را دارم؟ و مواردی از این قبیل. این پرسش ها از این ذهنیت ناشی می شود که موفقیت داوطلبان را از روی آزمون سال های قبل می توان با دقت بالا پیش بینی کرد. این امر شدنی است. اما باید گفت اطلاعات داوطلبان سال های گذشته فقط می تواند به عنوان یک منبع اطلاعات مورد استفاده داوطلبان قرار گیرد.دقت کنید آزمون سراسری یک آزمون هنجار مرجع بوده و افراد در آن با یک معیار خاص مقایسه نمی شوند. مثلاً افرادی که رتبه زیر 1000 باشند قبول و مابقی به امان خدا . بلکه داوطلبان در این آزمون با همدیگر مقایسه می شوند. با وجود چنین شرایطی آزمون 1389 با آزمون 1388 زیاد قابل مقایسه نیست زیرا افرادی با توانایی ها و ویژگی های متفاوتی در آن شرکت کرده اند . ثانیاً ، انتخاب رشته آنها نیز با هم متفاوت است و از یک الگو پیروی نمی کند.

تذکر : در کارنامه باید چه رتبه ای را مد نظر داشته باشیم. رتبه در سهمیه در هر زیر گروه ملاک است ، پس رتبه کل چیست؟ یک رتبه فرضی است و هیچ ارزشی ندارد و فقط جهت اطلاع شماست .

نکته 5 : بچه زرنگ ها ! حواستان باشد ، هر چقدر هم رتبه تان خوب شده باشد ، توصیه ما این است که 100 تا کد رشته را حتماً پر کنید ، تا بعداً افسوس نخورید.

نکته 6 : حواستان باشد ، تغییر رشته یا انتقال از دوره شبانه ، پیام نور ، نیمه حضوری و غیر انتفاعی به روزانه ممنوع است.

نکته 7 : اگر چند رشته انتخاب کنید و در همه آنها نمره عملی لازم را بیاورید ، ملاک فقط فقط اولی است ، برای مثال:

انتخاب اول : عمران / اصفهان / قبول

انتخاب دوم : برق / شیراز / قبول

انتخاب سوم : شیمی / امیر کبیر تهران / قبول

فقط و فقط ملاک اولی است. یعنی چه ؟ یعنی این که شما عمران قبول شده اید در اصفهان و حق اعتراض هم ندارید.

نکنه 8 : فکر نکنید که اگر کد رشته ها را تکراری بزنید، کامپیوتر نمی فهمد و شنانس قبولی تان را زیاد می کند، این طوری انتخاب های دیگرتان را از دست می دهید.

نکته 9 : در رشته هایی که دارای شرایط خاص هستند مثل دبیری یا مناطق محروم نمی توانید تغییر رشته یا انتقال بدهید.

نکته 10:اگر دوست دارید در رشته های نیمه متمرکز ادامه تحصیل بدهید باید کد رشته ها را قبل از رشته های متمرکز بزنید ( قبل ، نه بعد !!!) و بهتر است در اولویت های 1 تا 30 باشند.

نکته 11: انتقال یا تغییر رشته از یک موسسه غیر انتفاعی به غیر انتفاعی دیگر ، ممنوع است.

نکته 12: اگر میخواهید پیام نور شرکت کنید به شرایط آن توجه کنید: 1- کلاس ندارد 2- از طریق CD و DVD  است 3- آزمون های هماهنگ و سختی دارد و ....

نکته 13 : برخی دانشگاه ها  ( مثلاً : دانشگاه شاهد / صنعت نفت ) شرایط خاص خود را دارند همین طوری پذیرش ندارند پس به شرایط آنها توجه کنید.

نکته 14 : عزیزانی که از سهمیه ( رزمندگان ، جانبازان و ... ) برای قبولی دانشگاه ( روزانه ، شبانه ،  نیمه حضوری ، پیام نور ، غیر انتفاعی ) استفاده می کنند ، اگر قبول شوند و بعد ، از رشته شان خوششان نباید سال دیگر نمی توانند از این سهمیه دوباره استفاده کنند.

نکته 15:طوری انتخاب رشته کنید که رشته اول بر دوم ، دوم بر سوم، سوم بر چهارم برتری داشته باشد .

انتخاب رشته(صحیح) :انتخاب1:پزشکی تهران/انتخاب 2:پرستاری تهران

انتخاب رشته(غلط): انتخاب1:پرستاری تهران/انتخاب2:پزشکی تهران

اگر اولویت رشته ها را نمی دانید ، از مشاورتان بپرسید.

نکته16:رشته شبانه و پیام نور شهرخودتان یا شهری را که نزدیکتان است انتخاب کنید،به بخاطر اینکه اولاً سهمیه اختصاص یافته برای شما بیشتر است،ثانیاً یادتان باشد ،شبانه و پیام نور خوابگاه ندارد ،و استانی محسوب می شود.

نکته17: با توجه به نوع رشته ها و استانی ، نا حیه ای و قطبی آنها و انطباق آن با استان و ناحیه و قطب خودتان انتخاب  رشته کنید ، چرا؟  به خاطر این که اکثر ظرفیت سهمه اختصاص یافته به این مناطق ،مربوط به شماست.

نکته18: در انتخاب رشته روزانه حتی کاردانی در شهر های دور، اگر قبول شوید و بعد بگوید دور است نمی روم و  دلم برای مادرم تنگ می شود و...اگربه هر دلیلی نروید و انصراف بدهیدیک سال از شرکت در کنکور سراسری محروم می شوید.

نکته 19: شانس خودتان را در رشته های شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و نیمه حضوری ،امتحان کنید،چون اگر قبول شویدو نروید ، محرومیت ندارد.

نکته 20 : آنهایی که مجاز به انتخاب رشته روزانه هستند، می توانند شبانه و نیمه حضوری را انتخاب کنند. حتی اگر در فرم اولیه نزده باشند ، اما ، در مورد پیام نور و غیر انتفاعی باید حتماً مجاز شده باشند تا بتوانند انتخاب رشته کنند.

نکته 21 : هرگز به طور تصادفی انتخاب رشته نکنید.

انتخاب 1 : پزشکی تهران

انتخاب 2 : دامپزشکی زابل

انتخاب 3 : داروسازی تهران

انتخاب 4 : پرستاری علی آباد کتول

انتخاب 5 :  پزشکی زابل

نکته 22 : بعد از این که انتخاب رشته کردید و بعد توسط اینترنت ( نه پست ) فرستادید ، یک رمز 15 کاراکتری ، توسط سیستم به عنوان رسید در اختیارتان قرار می گیرد ، وقتی گرفتید دیگر نمی توانید تغییر رشته و کد بدهید پس حواستان باشد ، از این رمزتان پرینت تهیه کنید یا جایی آن را یادداشت کنید .

نکته 23 و آخرین هشدار :

کد رشته ها را با دقت پر کرده و وارد کنید تا یک رشته دیگر در یک شهر دیگر قبول نشوید.

 

جهت دریافت اطلاع بیشتربا شماره مهندس هادی نظری09367789421تماس حاصل نمایید


برچسب‌ها: کنکور93, انتخاب رشته, کنکور94, انتخاب رشته کنکور, تحربی
+ نوشته شده در  شنبه چهارم مرداد 1393ساعت 21:34  توسط نظری  |